• Regulamin szkoły

        •  

          REGULAMIN SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PÓŁCZNIE

           

           

          Rozdział I

          UDZIAŁ W ZAJĘCIACH EDUKACYJNYCH , PRZYGOTOWANIE SIĘ DO NICH ORAZ ZACHOWANIE UCZNIÓW

          §1

          1. Nauczyciele i pracownicy szkoły otaczają uczniów opieką i nadzorem na terenie szkoły od godz. 7. 45 do czasu zakończenia zajęć.
          2. Uczniowie przychodzą do szkoły najpóźniej na 5 minut przed rozpoczęciem lekcji i opuszczają teren szkoły po zakończeniu swoich zajęć.
          3. W czasie zajęć, w godz.7 45 – 1425, uczniowie wchodzą do budynku szkoły wejściem od strony boiska asfaltowego.
          4.  Podczas przebywania w szkole uczniowie stosują się do poniższych zasad:
          1. uczęszczają systematycznie na zajęcia szkolne i wykorzystują w pełni czas przeznaczony na naukę, pracują nad poszerzeniem i pogłębieniem wiedzy, sprawności i umiejętności, przygotowują się do zajęć szkolnych, aktywnie uczestniczą w lekcjach, w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych,
          2. zachowują się w każdej sytuacji w życiu szkolnym i pozaszkolnym w sposób godny i odpowiedzialny,
          3. zawsze przestrzegają tradycyjnych form grzecznościowych w kontaktach z otoczeniem, posługują się poprawną polszczyzną,
          4. okazują szacunek nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły,
          5. są zdyscyplinowani, podporządkowują się zarządzeniom i poleceniom uprawnionych do ich wydawania osób lub władz społeczności szkolnej,
          6. zabronione jest wprowadzanie uczniom na teren szkoły osób obcych,
          7. po przyjściu do szkoły uczeń zmienia obuwie oraz pozostawia okrycie wierzchnie w szafce - zabronione jest chodzenie po szkole oraz siedzenie na lekcji w kurtkach,
          8. podczas przerw uczniowie przebywają w holach i na korytarzach - zabrania się siadania na parapetach, schodach, blokowania klatek schodowych,
          9.  uczeń przebywa w szkole zgodnie z liczbą godzin określoną w planie lekcji - ma obowiązek uczestniczenia we wszystkich zajęciach, także w tych, które szkoła organizuje za nieobecnych nauczycieli,
          10.  chory uczeń zgłasza się o pomoc do wychowawcy klasy, nauczyciela prowadzącego w danej chwili zajęcia lub pracownika administracji,
          11.  jeżeli stan zdrowia uniemożliwia uczestniczenie w lekcji, wychowawca, inny nauczyciel lub pracownik administracji zawiadamia rodziców; rodzice osobiście odbierają dziecko ze szkoły lub upoważniają do tego właściwą osobę,
          12.  rodzic lub osoba upoważniona (ustnie lub pisemnie) przez rodzica poświadcza przejęcie opieki nad dzieckiem (właściwy druk).

          §2

          1. Uczniowie dojeżdżający mają obowiązek zgłaszania się w świetlicy szkolnej przed rozpoczęciem zajęć i bezpośrednio po zakończeniu zajęć lekcyjnych.
          2. Uczniowie wsiadają do autobusów podjeżdżających pod budynek szkoły, pod nadzorem wychowawcy świetlicy lub wyznaczonego pracownika.
          3. Niedopuszczalne jest oczekiwanie na autobus poza świetlicą - na korytarzach lub na boisku.
          4. Opiekę w czasie przewozu zapewnia Organ Prowadzący.

          §3                                                                  

          1. Uczniowie korzystający ze świetlicy mają obowiązek stosowania się do postanowień Regulaminu Świetlicy.
          2. Zwolnienie z zajęć świetlicowych następuje wyłącznie na pisemny wniosek rodziców -pozostałe sytuacje traktowane są jako nieobecność nieusprawiedliwiona.

           

           

           

           

          §4

           

          Wchodząc do klasy: uczniowie ustawiają się parami przed klasą, - nauczyciel otwiera klasę, - do klasy wchodzą dziewczęta, później chłopcy, - uczniowie przygotowują się do lekcji, - nauczyciel sprawdza obecność, - uczeń spóźniony, czyli taki, który wchodzi po zamknięciu drzwi, siada w ławce, a usprawiedliwia się pod koniec lekcji.

           

          §5

           

          Zachowanie w czasie lekcji: uczeń odpowiada siedząc w ławce, z wyjątkiem odpowiedzi przy tablicy i mapie, - uczeń nie je, nie żuje gumy, - nie trzyma na ławce zbędnych przedmiotów. Jeżeli do klasy wchodzi osoba dorosła, wszyscy wstają i ponownie siadają na polecenie nauczyciela.

           

          §6

          Zachowanie po lekcji: lekcja kończy się na wyraźny sygnał nauczyciela, uczniowie są zobowiązani pozostawić po sobie porządek; wszyscy uczniowie są zobowiązani do pozostawienia po sobie porządku; stan klasy sprawdza dodatkowo dyżurny.

           

          §7

          Przerwy śródlekcyjne: na czas przerw uczniowie opuszczają sale lekcyjne, przebywają na korytarzu, o ile pozwala na to pogoda – na boisku szkolnym pod opieką dyżurujących nauczycieli. Nie wolno uczniom w czasie przerwy samowolnie opuszczać terenu szkoły.

           

           

           

           

          Rozdział II

          ZASADY USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI

          §8

          1. Ustala się poniższe zasady usprawiedliwiania nieobecności:
          1. rodzice ucznia mają obowiązek pisemnego usprawiedliwienia nieobecności dziecka na zajęciach szkolnych w terminie 2 tygodni od zakończenia nieobecności,
          2. zwolnienie ucznia z lekcji może nastąpić na wniosek rodziców (opiekunów prawnych),
          3. zwolnienie dokonywane przez rodziców winno mieć formę pisemną,
          4. zwolnienia ucznia z lekcji dokonuje wychowawca klasy lub dyrektor szkoły; w wyjątkowych sytuacjach uczeń może być zwolniony z danej lekcji przez nauczyciela prowadzącego, który dokonuje stosownej adnotacji na piśmie rodzica i przekazuje je wychowawcy klasy; rodzic zobowiązany jest umieścić informację o zgodzie na samodzielne opuszczenie szkoły przez dziecko (właściwy druk);
          5. wychowawca klasy w porozumieniu z opiekunem grupy uczniów usprawiedliwia nieobecność na części lub wszystkich lekcjach w danym dniu, jeżeli uczniowie uczestniczą w innych zajęciach szkolnych ( wycieczka, wyjazd, zawody, konkursy itp.)
          6. Uczniowie zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego mają obowiązek przebywać w miejscu, w którym pozostała część klasy odbywa zajęcia. W przypadku zajęć terenowych uczniowie niećwiczący przebywają na świetlicy lub pod nadzorem opiekuna biblioteki. Jeśli wychowanie fizyczne jest pierwszą lub ostatnią lekcją, rodzic może złożyć pisemne oświadczenie, że wyraża zgodę na pobyt w czasie tych lekcji w domu.
          7. Nauczyciel prowadzący lekcję ma obowiązek sprawdzenia obecności i dokonywania stosownego zapisu w elektronicznym dzienniku lekcyjnym.
          8. Usprawiedliwienia nieobecności dokonuje wychowawca klasy lub dyrektor szkoły.

           

           

          §9

          1. Udział całej lub części klasy w wycieczce należy udokumentować poprzez wpis w dzienniku lekcyjnym. Organizator wycieczki jest odpowiedzialny za opracowanie programu i harmonogramu wycieczki lub imprezy oraz sporządzenie i wydrukowanie stosownej dokumentacji  i przedstawienie jej do akceptacji dyrekcji szkoły.
          2. W czasie wycieczek szkolnych, szkoła zapewnia opiekę nad uczniami od wyjazdu do powrotu do szkoły. Rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do odbioru swoich dzieci z wycieczki.

          §10

          1. Wychowawca klasy gromadzi i przechowuje przez okres całego roku szkolnego (tj.do31sierpnia) dokumenty, które były podstawą usprawiedliwienia nieobecności. W przypadku wątpliwości, co do autentyczności dokumentów, wychowawca prowadzi postępowanie wyjaśniające.
          2. W sytuacji, gdy klasa (grupa) została zwolniona z pierwszej lub ostatniej lekcji, wychowawca klasy lub inny nauczyciel odnotowuje ten fakt w dzienniku lekcyjnym poprzez zapis: " zajęcia świetlicowe" oraz instruuje uczniów, że muszą zgłosić się do świetlicy.
          3. Opiekun świetlicy uwzględniając powyższe zasady ustala w „Regulaminie Świetlicy” szczegółowe sposoby dokumentowania i usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach opiekuńczych.

          §11

          1. Dyskoteki (w tym karnawałowa) organizowane są na wniosek samorządu uczniowskiego, poza czasem lekcji, do godz. 2000.
          2. Organizację imprezy należy uzgodnić z dyrekcją szkoły a następnie poinformować rodziców na 7 dni przed terminem.
          3. Dyskoteki mogą być zorganizowane na holu, lub sali gimnastycznej.
          4. Uczestnicy dyskoteki zobowiązani są do uporządkowania pomieszczenia po zakończeniu zabawy.
          5. Szkoła nie zapewnia dowozu i opieki w czasie dojazdu i powrotu z dyskoteki szkolnej.
          6. "Bal Absolwentów" mogą zorganizować rodzice absolwentów w uzgodnieniu z Dyrekcją Szkoły.

          Rozdział III

          STRÓJ UCZNIOWSKI

          §12

          1. Uczeń powinien dbać o higienę osobistą, schludny wygląd, estetyczną fryzurę, czyste ubranie i obuwie.
          2. Uczniowie szkoły zobowiązani są do noszenia stroju galowego w czasie ważnych imprez , uroczystości i wydarzeń w życiu szkoły, takich jak: rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, DEN, egzamin gimnazjalny i egzamin ukończenia szkoły podstawowej. W tych dniach uczniów obowiązuje strój galowy składający się z białej bluzki, koszulki i ciemnej spódnicy, spodni.
          3. Uczniowi zabrania się chodzić do szkoły z ufarbowanymi włosami, pomalowanymi paznokciami i makijażem.
          4. Dopuszcza się noszenie przez uczniów skromnej biżuterii.

           

           

           

          Rozdział IV

                ZASADY KORZYSTANIA Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH W SZKOLE

          I INNYCH URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH

          §13

          1. Uczniowie przynoszą do szkoły telefony komórkowe i inny sprzęt elektroniczny na własną odpowiedzialność. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zagubienie czy kradzież sprzętu.
          2. Uczeń ma prawo do korzystania z telefonu komórkowego podczas wycieczek szkolnych.
          3. Uczeń ma prawo korzystać na terenie szkoły z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych (odtwarzaczy CD, mp3, dyktafonów, aparatów cyfrowych, kamer, laptopów, tabletów i in.) wyłącznie z zachowaniem poniższych zasad:

          a) podczas zajęć edukacyjnych istnieje bezwzględny zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dotyczy to wszystkich funkcji, jakie posiada aparat telefoniczny. Zakaz ten dotyczy również wszelkich zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych organizowanych przez szkołę,

          b) uczeń zobowiązany jest do wyłączenia i schowania telefonu komórkowego i innego sprzętu elektronicznego przed rozpoczęciem zajęć edukacyjnych w szafce uczniowskiej,

          c) nie wolno filmować i fotografować nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz uczniów bez ich wiedzy i zgody,

          d) nie wolno nagrywać i w jakikolwiek inny sposób utrwalać przebiegu lekcji bez zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia,

          e) użycie przez ucznia telefonu komórkowego lub innego sprzętu elektronicznego podczas zajęć edukacyjnych jest możliwe wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, po uprzednim uzyskaniu zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia,

          f) nie wolno ładować telefonów komórkowych na terenie szkoły.

          1. W przypadku naruszenia powyższych zasad nauczyciel ma obowiązek odebrania uczniowi telefonu lub innego urządzenia, a następnie zdeponowania go u dyrektora szkoły. Telefon jest przechowywany w zabezpieczonej i podpisanej kopercie w sejfie szkolnym.
          2. Przed odebraniem telefonu uczeń zobowiązany jest go wyłączyć. W przypadku odmowy wyłączenia telefonu, wyłącza go w obecności ucznia nauczyciel. Uczeń ma prawo wyjąć z urządzenia kartę pamięci i kartę SIM.
          3. Do odebrania telefonu lub innych urządzeń elektronicznych upoważnieni są rodzice lub opiekunowie prawni ucznia. Zostają oni poinformowani o konsekwencjach złamania regulaminu przez ucznia.
          4. W przypadku, kiedy uczeń odmawia oddania telefonu lub innego urządzenia, nauczyciel lub wychowawca przekazuje informację dyrektorowi szkoły. Wychowawca udziela uczniowi kary regulaminowej (uwaga pisemna) i zawiadamia o tym fakcie rodziców (opiekunów prawnych).
          5. Jeżeli nieregulaminowe użycie telefonu lub innego sprzętu elektronicznego ma miejsce po raz pierwszy, wówczas wychowawca ma prawo zwrotu urządzenia uczniowi po zakończeniu zajęć edukacyjnych i po przeprowadzeniu z nim rozmowy dyscyplinującej. Nauczyciel odnotowuje fakt w dzienniku uwag.
          6. Jeżeli sytuacja (nieregulaminowe użycie telefonu) powtarza się po raz drugi, uczeń ma obniżoną ocenę z zachowania o jeden stopień.
          7. Notoryczne łamanie powyższych zasad skutkuje udzieleniem nagany dyrektora i obniżeniem zachowania do nagannego.
          8. Każde nieregulaminowe użycie przez ucznia telefonu lub innego urządzenia elektronicznego i zastosowane w związku z tym sankcje zostają odnotowane w dzienniku lekcyjnym.

           

          §14

          1. Zakaz korzystania z telefonów komórkowych obowiązuje także nauczycieli podczas zajęć edukacyjnych, spotkań, narad i posiedzeń rady pedagogicznej.
          2. W przypadku naruszenia zasad korzystania z telefonów komórkowych przez nauczycieli, upomnienia udziela dyrektor szkoły.

           

           

           

           

          Rozdział V

          Właściwe zachowanie wobec nauczycieli i innych  pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów

          §15

          1. Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą wobec wszystkich pracowników szkoły i kolegów oraz prezentuje taką postawę na wszystkich zajęciach organizowanych przez szkołę i inne placówki.
          2. Wzorowo wypełnia postanowienia regulaminu szkolnego, jest pozytywnym wzorem naśladowania dla innych uczniów w klasie i szkole.
          3. Jest uczciwy i prawdomówny.
          4. Wykazuje inicjatywę w podejmowaniu prac na rzecz klasy, szkoły, środowiska oraz dokładnie wywiązuje się z powierzonych mu zadań przez nauczycieli.
          5. Bezwzględnie szanuje mienie szkolne i społeczne oraz własność kolegów. Dba o porządek otoczenia.
          6. Nie podejmuje działań ryzykownych: palenie papierosów, picie alkoholu, używanie środków odurzających i innych substancji szkodliwych dla zdrowia.
          7. Uczeń podlega Szkolnemu Systemowi Oceniania Zachowania.
          8. W sytuacji niewłaściwego zachowania ucznia (drobnych przewinień) stosuje się następujące zasady:
              1. nauczyciel najpierw upomina ucznia;
              2. jeżeli upomnienie nie przynosi skutku, nauczyciel wpisuje uwagę do dziennika.

           

           

          Rozdział VI

           ZASADY KORZYSTANIA Z POMIESZCZEŃ I URZĄDZEŃ

          §16

          1. Uczniowie mają prawo do korzystania ze wszystkich pomieszczeń i urządzeń szkolnych w czasie lekcji, zajęć pozalekcyjnych, świetlicowych i przerw wyłącznie pod opieką nauczyciela.
          2.  Uczniowie oczekujący na odjazd mogą korzystać wyłącznie ze świetlicy lub czytelni.
          3. Każda klasa jest gospodarzem przypisanej sali lekcyjnej, uczniowie wraz z wychowawcą dbają o porządek, wystrój i estetykę sali oraz odpowiadają za zgromadzony w niej sprzęt i pomoce naukowe.  
          4.  Każdy uczeń zobowiązany jest dbać o sprzęt i urządzenia szkolne.
          5. Ubiór zewnętrzny uczniowie pozostawiają w szafkach.

          §17

          1. O ład w szatni sali gimnastycznej dbają wszyscy uczniowie.
          2. W szatni nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów, pieniędzy, telefonów itp.
          3. W budynku szkolnym uczniów obowiązuje miękkie obuwie zmienne w okresie          od 01. listopada do 31. marca.

          §18

          1. Nauczyciele - opiekunowie ustalają regulaminy bezpiecznego korzystania z pracowni, biblioteki, świetlicy, sali gimnastycznej i urządzeń sportowych.
          2. Regulaminy zatwierdza dyrektor szkoły.
          3. Uczniowie zapoznają się z regulaminami każdej z pracowni na pierwszej lekcji w danym roku szkolnym, co zostaje zapisane w zeszycie przedmiotowym lub dzienniku lekcyjnym.

           

          Rozdział VII

           DODATKOWA OFERTA EDUKACYJNA

          §19

          1. Uczeń ma prawo do dodatkowej pomocy nauczyciela w opanowaniu umiejętności określonych w podstawie programowej, a także do udziału w zespołach dydaktyczno-wyrównawczych, gimnastyki korekcyjnej.
          2. Uczeń ma prawo korzystać z dodatkowej oferty (wycieczki, konkursy, zawody, pływalnia, dyskoteka i inne) za zgodą rodziców i wychowawcy klasy, na zasadach ustalonych przez organizatora, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

           

           

           

           

           

          Rozdział VIII

           FORMY KORZYSTANIA Z POMOCY SOCJALNEJ

          §20

          1. Uczniowi może być przyznana zapomoga jednorazowa lub stypendium albo inne świadczenie na wniosek rodzica lub wychowawcy klasy
          2. Wnioski rozpatruje szkolna komisja stypendialna.
          3. Każdy uczeń może korzystać z dożywiania.
          4. W szkole prowadzone są akcje charytatywne na rzecz uczniów lub innych osób.

          Rozdział IX

          ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI UCZNIOWSKIEJ

          §21

          1. W celu kształtowania poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro prowadzone są dyżury uczniowskie.
          2. Dyżurni szkolni:
            1. asystują nauczycielom prowadzącym dyżur,
            2. udzielają informacji osobom przychodzącym do szkoły,
            3. dbają o estetykę korytarzy ( zbierają papierki, poprawiają dekoracje itp.),
            4. informują o zauważonych nieprawidłowościach i zagrożeniach;
          1. Dyżurni klasowi :
          1. przygotowują tablicę (po zakończonej lekcji i przed nią);
          2. pomagają w przygotowaniu pomocy dydaktycznych,
          3. nadzorują porządkowanie miejsc pracy po zakończeniu lekcji (zgłaszają zauważone uszkodzenia),
          4. wietrzą salę lekcyjną,
          5. pomagają koleżankom i kolegom w załatwianiu spraw szkolnych.
          1. Nadzór nad pracą dyżurnych sprawują wychowawcy klas. Sposób pełnienia dyżuru podlega ocenie przez wychowawcę klasy. Informacja zostaje zamieszczona w dzienniku.

           

          §22

          1. Za naruszenie zasad współżycia społecznego, a w szczególności:  
          1. naruszenie nietykalności cielesnej;
          2. naruszenie godności osobistej;  
          3. brutalność, wulgarność, chuligaństwo;
          4. podejmowanie zachowań ryzykownych;
          5. niszczenie mienia;  
          6. naruszenie postanowień Regulaminu Szkoły;  

          uczeń ponosi odpowiedzialność przewidzianą w Statucie Szkoły.

          1. Konsekwencjami zachowań będą:
            1. upomnienie udzielane uczniowi ustnie albo pisemnie przez wychowawcę;
            2. upomnienie lub nagana dyrektora szkoły;
            3. obniżenie oceny zachowania;
            4. zawieszenie prawa do reprezentowania szkoły na zewnątrz;
            5. wystosowanie przez dyrektora wniosku do kuratora o przeniesienie ucznia do innej szkoły.
          2. Uczeń i jego rodzice zobowiązani są do naprawienia szkód powstałych z jego  winy.
          3. Uczeń ma obowiązek godnego reprezentowania szkoły w każdej sytuacji.

           

           

           

           

          Rozdział X

          POSTANOWIENIA KOŃCOWE

          §23

          1. Regulamin Szkoły stanowi załącznik do Statutu Szkoły Podstawowej w Półcznie i jest jego integralną częścią.  
          2. Regulamin Szkoły wchodzi w życie po zaakceptowaniu przez Radę Pedagogiczną, która zasięga opinii Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców.
          3. W szkole mogą obowiązywać regulaminy klasowe, które nie są sprzeczne z Regulaminem Szkoły i z aktami wyższego rzędu.