• REGULAMIN ODBIORU DZIECKA ZE SZKOŁY ORAZ OPUSZCZANIA ŚWIETLICY

           

          Po zakończonych zajęciach odpowiedzialność za dziecko przejmują rodzice

          Podczas wszystkich zajęć, w tym także świetlicowych, oraz przerw w zajęciach, uczniowie muszą być pod nadzorem nauczycieli (§ 13 i 14 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.).  Dzieci uczęszczające do szkoły pozostają pod opieką nauczycieli od wejścia na jej teren do czasu opuszczenia go pod opieką rodziców (prawnych opiekunów), osób upoważnionych przez rodziców do odbioru dziecka lub samodzielnego wyjścia na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców.

          Po zakończonych zajęciach w szkole opiekę nad dzieckiem i odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo przejmują rodzice, którzy mają prawo zdecydować o tym, kogo upoważnić do odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej i komu powierzyć nad nim opiekę.

          Upoważniona przez rodziców osoba powinna zapewniać dziecku pełne bezpieczeństwo. Jeśli chcą, by dziecko wracało do domu po zajęciach pod opieką starszego rodzeństwa, powinni złożyć oświadczenie, że wyrażają na to zgodę i ponoszą odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo.

          Wychodzące poza teren szkoły dziecko staje się uczestnikiem ruchu drogowego. Jeśli ma mniej niż 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (art. 43 ustawy z 20 czerwca 1997 r.). Przepis ten dotyczy poruszania się po drogach, a nie wyznacza wieku opiekuna, któremu można przekazać dziecko.

          1. Rodzice/prawni opiekunowie dziecka, które nie ukończyło 7 lat osobiście odbierają dziecko ze szkoły lub wyznaczają osoby do tego upoważnione.
          2. Rodzice dziecka, które ukończyło 7 lat wyrażają zgodę na samodzielne wyjście dziecka ze szkoły. Bez pisemnej zgody rodzica dziecko nie będzie mogło opuścić placówki                      w innej sytuacji niż po zakończeniu zajęć lekcyjnych/świetlicowych.
          3. Rodzic zobowiązany jest każdorazowo (pisemnie lub telefonicznie) poinformować wychowawcę lub dyrektora szkoły o konieczności wyjścia dziecka  przed zakończeniem zajęć obowiązkowych, świetlicowych oraz dodatkowych. Tylko wcześniej podpisana zgoda na samodzielne opuszczenie szkoły upoważnia rodzica do informacji telefonicznej; jeśli rodzic wcześniej nie wyraził zgody na samodzielne wyjście ze szkoły – a taka potrzeba zaistnieje – informuje  o tym pisemnie.
          4. Podpisana zgoda na samodzielne wyjście dziecka ze szkoły obowiązuje do końca roku szkolnego lub do czasu wycofania zgody przez rodzica.
          5. Rodzice dzieci klas I-III obligatoryjnie wyrażają zgodę lub nie wyrażają zgody  w sprawie  samodzielnego powrotu dziecka do domu.
          6. Uczniowie przebywający na zajęciach świetlicowych w godz. 7.00 – 7.45 i 13.00 – 15.00, w tym uczniowie dojeżdżający nie mogą opuszczać tych zajęć bez zgody nauczyciela.
          7. Jeśli rodzic zdecyduje o wcześniejszym wyjściu dziecka z świetlicy, każdorazowo zobowiązany jest powiadomić o tym pisemnie nauczyciela świetlicy lub wychowawcę, w wyjątkowych sytuacjach powiadomić telefonicznie sekretariat szkoły. Dziecko będzie mogło opuścić zajęcia tylko po uprzednim podpisaniu przez rodzica zgody na samodzielne opuszczenie szkoły (lub przyniesieniu zaświadczenia w dniu zwolnienia).
          8. Podczas zajęć świetlicowych dziecko nie może oddalać się z miejsca zajęć, wychodzić poza teren szkoły.
          9. Z świetlicy rodzice/opiekunowie/osoby upoważnione osobiście odbierają dziecko informując o tym nauczyciela.
          10. Nauczyciel świetlicy powinien zostać poinformowany przez rodzica, w jakich godzinach dziecko będzie przebywać na świetlicy (deklaracje), czy i przez kogo będzie odbierane, czy będzie wychodzić ze szkoły samodzielnie.